E-POSTA :
WEB : www.karamurselaktifhaber.comBÜYÜK TAARRUZUN 100. YILINDA

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı özgürlük mücadelesinin en önemli savaşlarından biri olan Büyük Taarruz Zaferi, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun da müjdesi olup, demokratik ve çağdaş Cumhuriyet’in kurulmasının da yolunu açmıştır.

Yunan işgal kuvvetlerini Anadolu’dan atmak için uzun zaman sürdürülen hazırlıklar 1922 yazında tamamlandı ve “Büyük Taarruz” 26 Ağustos 1922 sabahı başlamıştır.

Bu kapsamlı harekât sonraki günlerde büyük bir başarıyla ilerlemiş ve 30 Ağustos 1922 günü meydana gelen Başkomutanlık Meydan Muharebesi sonucunda Türk ordusu kesin bir zafer elde etmiştir.

Savaş sırasında dört taraftan sarılan düşman kuvvetleri tamamen yok edilmiş veya tutsak alınmıştı.

Zaferin ardından Mustafa Kemal Paşa, TBMM Başkanı ve Başkomutan sıfatıyla aşağıdaki bildiriyi yayınlamıştır:

“Büyük Soylu Türk Milletine,

Garp Cephesi’nde 26 Ağustos 1922’de başlayan taarruz harekâtımız Afyonkarahisar, Altuntaş, Dumlupınar arasında, büyük bir meydan muharebesi halinde beş gün, beş gece sürdü.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ordularının yiğitliği, şiddeti ve hızı, Allah’ın yardımının kendisini göstermesine yardımcı oldu.

Zalim düşman ordusunun ana kuvvetleri akıllara dehşet verecek bir kesinlikle yok edildi…

En büyük komutanından en genç erine kadar ordularımıza egemen olan fikir, milletin gösterdiği görev uğrunda şehit olmaktır.

Bunu muharebe meydanında yakından müşahede ederek milletime haber veriyorum.

Milletimizin yapısındaki gücü ve ülküyü üç buçuk yıl önce mesai arkadaşlarımla birlikte ifade etmekten başlayarak, katlanılmaz zorluklar içinde süregelen mücadelemizin sonuçları beliriyor.

Milletin reyine ve kararına dayanan bu işin sonunun millet için hayırlı ve mutlu olduğu kesindir.

Milletimizin istikbali güvendedir ve ordularımızın ilahi yardımı elde edeceğine şüphe yoktur.”

 

Uzun savaşlarda eğitimli gençlerimizi kaybetmiş, ekonomik olarak tükenmiş bir toplumken, Mustafa Kemal Atatürk’ün etrafında kenetlenerek yazılan bu destanla ne kadar gurur duysak, bu tarihi zaferi ne kadar coşkuyla kutlasak azdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘En büyük savaş, cehalete karşı verilen savaştır’ özdeyişini ilke edinerek, Cumhuriyet’imizi her alanda büyük zaferlerle omuzlamak için var gücümüzle çalışmalıyız.

Bu duygu, düşüncelerle, zaferimizin 100. yıl dönümünde, gazi ve şehitlerimizi şükranla anarak, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum. 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin dönüm noktası olan bu önemli günde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kurtuluş savaşı şehitlerini saygı, sevgi ve minnetle anıyoruz.

Atatürk ilkelerinin, Cumhuriyet değerlerinin anlam ve kıymetini derinden hissederek sahip çıkmak hepimizin borcu, asli görevi olmalıdır.

Türkiye Cumhuriyet’i ilelebet payidar kalacaktır!

 Aşkım TAN 
Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Fiber Ticaret ile E-TİCARETE giriş yapın

Türkiye'nin en kapsamlı E-ticaret sistemine sahip olun

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı
Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim'den Kampanya

Kocaeli Bilişim Webkobi Hazır Web Sitesi ürünlerine Karamürsel Aktif Haber aracılığıyla ulaşan herkes indirim kazanıyor

FIRSAT DETAYI
%10 İndirim Fırsatı